Często zdarza się nam sięgać po zamienniki substancji słodzących w naszej diecie. Jedną z takich substancji jest ksylitol. To dobrze, bo pod wieloma względami jest dla nas lepszy niż cukier. A co, jeśli nasz ukochany pies zje przypadkiem słodycze i wypieki zawierające ksylitol?Niestety, dla psów jest bardzo niebezpieczny! Taka niewinna przekąska może spowodować wręcz zagrożenie życia.
Dlaczego ksylitol jest toksyczny dla psów?
Jest to związane z innym metabolizmem tej substancji w organizmie psa. W przeciwieństwie do człowieka u psa ksylitol wchłania się całkowicie, a dodatkowo bardzo gwałtownie z przewodu pokarmowego. Powoduje to szybki i zbyt duży wyrzut insuliny, której zadaniem jest obniżanie poziomu cukru we krwi. Skutkiem jest tzw. hipoglikemia, czyli obniżony poziom glukozy (cukru) we krwi, który może być zagrożeniem życia.Może również dojść do uszkodzenia wątroby, a w skrajnych przypadkach do martwicy tego narządu, co jest śmiertelne w skutkach.
Jak objawia się zatrucie ksylitolem?
W zależności od ilości spożytej substancji, pierwsze objawy mogą pojawić się po już 30 minutach.Najczęściej są to wymioty. Może wystąpić apatia, problemy z poruszaniem się, drgawki, a nawet utrata przytomności związane z hipoglikemią.
Jak mamy postępować, jeśli nasz pupil zjadł produkt zawierający ksylitol?
Natychmiast skontaktować się z lekarzem weterynarii.Oszacujecie dawkę jaką połknął, odczytując zawartość tej substancji z opakowania produktu.
Jeśli jest to np. guma do żucia, to przyjmujemy, że zawiera ~0,3 g ksylitolu.
- Już 0,1 g na kg masy ciała może powodować wystąpienie hipoglikemii.
- Dawka powyżej 0,5 g na kg masy ciała powoduje uszkodzenie wątroby.
- Do 72 h mogą wystąpić niepożądane objawy.
Lek. wet. Marta Lasek